Karla Kuskin, „Filharmonicy się stroją”, ilustracje: Marc Simont, Wydawnictwo: Muchomor
Autorzy książki „Filharmonicy się stroją” Karla Kuskin i Marc Simont zapraszają na nietypowe spotkanie z orkiestrą, która przygotowuje się do koncertu. Książka po raz pierwszy została wydana w USA w latach 80-tych. Doczekała się licznych nagród i wyróżnień na całym świecie. (Źródło: nota Wydawcy)
Emilia Kiereś, „Przepowiednia”, ilustracje: Marcin Minor, Wydawnictwo: Wydawnictwo: AKAPIT PRESS
Spokojne życie Adama i Klary odmienia się nagle wraz z wizytą niespodziewanego gościa. Rodzeństwo zostaje wystawione na próbę. Drogi się plączą, a zapomniana przeszłość ożywa za sprawą cygańskiej wróżby.
Czy Adamowi i Klarze uda się rozwiązać tajemnicę, cofnąć to, co wydaje się nieodwracalne? Przepowiednia to piękna, trzymająca w napięciu i poruszająca baśń o wolności, miłości, poszukiwaniu swojej drogi, a przede wszystkim – o odpowiedzialności za drugiego człowieka. (Źródło: nota Wydawcy)
Rafał ma prawie dziewięć lat. Mieszka w Dzielnicy. Nie chodzi do szkoły, bo w Dzielnicy nie ma szkół dla dzieci w jego wieku. Wszyscy tu ciągle się wprowadzają lub wyprowadzają, więc Rafał nie ma żadnych przyjaciół. Dziadek, który się nim opiekuje, przez całe dni wędruje po Dzielnicy i gra na skrzypcach, aby zarobić na życie. Dlatego Rafał najczęściej siedzi sam w mieszkaniu. Ale nie jest samotny – ma książki i bibliotekę, która jest jedynym miejscem w Dzielnicy, do którego wolno mu chodzić samemu. Pewnego dnia bibliotekarka wręcza mu powieść „Wehikuł czasu” Herberta George’a Wellsa. Ta lektura odmienia życie chłopca, stając się początkiem wielkiej, niebezpiecznej przygody… (Źródło: Instytut Wydawniczy LATARNIK)
Książka zdobyła Grand Prix w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, Nagrodę Główną w Konkursie Literackim im. Haliny Skrobiszewskiej i została wpisana na Listę Skarbów Literatury Dziecięcej 2013.
Może drzewa nie umieją żartować, ale bez wątpienia potrafią opowiadać historie. Tę opowiada pewien dwustuletni dąb. Ma na imię Dąb i jest drzewem życzeń – co roku ludzie ozdabiają go skrawkami papieru, szmatkami, czasem nawet skarpetkami. Każda taka ozdoba to czyjeś marzenie.
Drzewo życzeń znalazło się na liście bestsellerów „New York Timesa” i Amazona (w kategorii „Dziecięce książki o tolerancji”), ukazało się w już ponad 20 wersjach językowych i doczekało się entuzjastycznych recenzji w wiodących czasopismach na całym świecie. (Źródło: nota Wydawcy)
Słowa bywają nieposłuszne. Trudno je upilnować – mają swoją szemraną przeszłość, przekraczają granice, nawet zmieniają znaczenie! Michał Rusinek, niestrudzony tropiciel tajemnic naszego języka, w swojej nowej książce Wihajster, czyli przewodnik pokazuje tym razem świat słów zapożyczonych. Odkryjecie sekrety wyrazów, których używamy codziennie, a o których tak mało wiemy! Słowa bywają nieposłuszne. Trudno je upilnować – mają swoją szemraną przeszłość, przekraczają granice, nawet zmieniają znaczenie!
(Źródło: nota Wydawcy)